Bağışlarınız İçin :

GARANTİ BANKASI İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ ŞUBESİ

HESAP NO : 521 / 6299688

IBAN NO : TR18 0006 2000 5210 0006 2996 88

30 Mart 2019 Dünya Bipolar Farkındalık Günü Etkinliğini Düzenledik

30 Dünya Bipolar Farkındalık gününde Fransız Lape Hastanesi’nde hastalar, hasta yakınları ve bipolar bozukluk alanında çalışan sağlık personeline yönelik farklı etkinlikler düzenledik.

Bipolar bozukluğun yaratıcı yönünü vurgulamak istediğimiz bu seneki etkinlikte ilk defa bipolar sanatçılar tarafından ortaya konmuş sanat eserlerini sergilediğimiz mini sergimiz vardı.

Açılışta derneğimizin yönetim kurulu üyelerinden Prof. Dr Sibel Çakır ve Prof. Dr. Kaan Kora, bipolar bozukluk alanındaki bilimsel çalışmalarından dolayı Prof. Dr. Olcay Yazıcı’ya ömür boyu başarı plaketi verdi.

Dernek başkanımız Özlem Sarı resimleriyle sergimize verdiği katkılarından dolayı Betül Kösebay Kunt Hanım’a yılın gönüllüsünü ödülünü takdim etti.

Bipolar bozuklukta zihinsel ve fiziksel dengenin önemini hepimiz biliyoruz. Bu yüzden duygusal ve fiziksel dengemizi korumak adına yoga ve nefes atölyesi düzenledik.

Artık Dünya Bipolar Günü’nde klasik haline gelmiş hasta ve hasta yakınlarına özel forum etkinliğimizde bipolar bozukluğu bizzat yaşayan hasta ve hasta yakınları deneyimlerini paylaştı.

Ayrıca Prof. Dr Timuçin Oral, Prof. Dr. Kaan Kora, Prof. Dr. Sibel Çak, Uzman Psikiyatr Neşe Yorguner Uzman Psikolog Zeynep Anaforoğlu Bıkmaz ve dernek yönetim kurulu üyelerimizden Yücel Öztan’ın katılımıyla hasta yakınlarına yönelik psikososyal eğitim düzenleyerek, bipolar bozukluk hakkında tedavi süreçleri yanı sıra hasta ile nasıl iletişim kurulmasına dair bilgiler paylaştılar.

Derneğimizin yönetim kurulu üyelerinden Uzman Psikolog Zeynep Maçkalı bipolar bozukluk alanında eğitim gören sağlık çalışanlarına hastalığın seyri ve tedavi süreçlerindeki yenilikler hakkında düzenlediği sunumla bilgi verdi.

2019 yılında ilk defa katılımcılarımızın desteğiyle mini bir kermes düzenledik.

Ülkemizde bipolar bozukluğa yönelik farkındalığı arttırmak, hasta ve hasta yakınlarının maruz kaldığı ayrımcılık, damgalanma gibi olumsuzlukları vurgulamak adına, GSK’nın katkılarıyla Anlat ki Bilinsin ismiyle bir belgesel çalışmamız oldu.

Günün sonunda bipolar bozukluk hakkında toplum nezdinde oluşan önyargıları bir nebze olsun gidermenin haklı gurur ve mutluluğunu yaşadık.