Bağışlarınız İçin :

GARANTİ BANKASI İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ ŞUBESİ

HESAP NO : 521 / 6299688

IBAN NO : TR18 0006 2000 5210 0006 2996 88

30 Mart Dünya Bipolar Günü Türkiye’de kutlanacak- Hürriyet/ 28.03.2015

 

Bipolar bozukluk yani diğer adıyla manik depresif hastalığı. Dünyada yıllardır kutlanan “30 Mart Dünya Bipolar Günü”, Türkiye’de ilk kez çeşitli etkinliklerle kutlanacak ve hastalar için forumlar düzenlenecek.

Hürriyet Haber
28 Mart 2015 – 16:18:27
30 Mart Dünya Bipolar Günü Türkiye'de kutlanacak

 

Etkinliklerin amacı, dünyada her 100 kişiden 2 ila 5 kişiyi etkileyen bipolar bozuklukkonusunda farkındalık yaratmak, hastaların ve yakınlarının yaşamlarına katkı sağlamak ve damgalamayı engellemek.

VINCENT VAN GOGH’UN DOĞUM GÜNÜNDE

30 Mart Dünya Bipolar Günü, tüm dünyada kendisinin de muhtemel bipolar bozukluğu olan ünlü ressam Vincent Van Gogh’un doğum gününde kutlanıyor. Bipolar Yaşam Derneği, Türkiye Psikiyatri Derneği, Bipolar Bozukluklar Derneği ve Lityum Derneği’nin ortak çalışmasıyla düzenlenen etkinliklerin amacı, dünya çapında farkındalık yaratmak, toplumsal damgalamayı yok etmek gibi hedeflerin yanında, uluslararası işbirliği ile hastalık konusunda duyarlılığı ve eğitimi arttıracak faaliyetleri dünyadaki tüm halklara sunmak.

BİPOLAR BOZUKLUK NEDİR? 
Bipolar bozukluk (eski ismiylemanik depresifhastalık), taşkınlık (mani) ya da çökkünlük (depresyon) dönemlerinin olduğu, duygusal iniş çıkışlarla giden, ara dönemlerde hastaların olağan ruh hallerine döndükleri fakat dalgalanmaların yaşam boyu görülebildiği bir ruhsal bozukluktur. Bipolar bozukluğun dünya üzerindeki yaygınlığının yüzde 2 ila 5 arasında değiştiği tahmin edilmektedir ve Dünya Sağlık Örgütü’ne göre, yeti yitimine neden olan altıncı hastalık olarak sıralanmaktadır.

TEDAVİSİ MÜMKÜN

Günümüz şartlarında bipolar bozukluk başarılı bir şekilde tanınmakta ve etkili biçimde tedavi edilebilmektedir. Ancak hastalığın yineleyici doğası hasta, hasta yakını ve sağlık çalışanları arasında sürekli bir işbirliğini gerektirmektedir. Tıpkı diyabet hastalığı ya da kalp hastalıkları gibi bipolar bozukluğun da bir tıbbi rahatsızlık olduğu bilinse de, ülkemizde hastalığa yönelik damgalama maalesef hastaların sağlık hizmetlerine ulaşmasını engellemekte, erken tanı ve etkili tedavi almalarını aksatmaktadır.

HEDEF DAMGALAMAYI ENGELLEMEK

Dünya genelinde bipolar bozukluğa bakışla ilgili farklılıklara değinmek amacıyla, Asya Bipolar Bozukluk Ağı, Uluslararası Bipolar Vakfı ve Uluslararası Bipolar Bozukluklar Topluluğu bir araya gelerek Dünya Bipolar Günü kavramı üzerinde çalışmaktadırlar. Bipolar bozukluğu olan hastaların ve yakınlarının yaşamlarına katkı sağlama ve damgalamayı engellemek temel hedeftir.

“OĞLUMUN YARGILANMAYACAĞI BİR DÜNYA HAYAL EDİYORUM”

Dünya Bipolar Gününün kutlanmasına ön ayak olan Uluslararası Bipolar Vakfının (International Bipolar Foundation) Kurucusu ve Başkanı Muffy Walker duygularını şöyle dile getirmiştir: “Yaşamının büyük bölümünü bipolar bozuklukla geçiren oğlumun bir gün hastalığı nedeniyle yargılanmayacağı, kişilik özellikleri ve nitelikleriyle değerlendirileceğini hayal ediyorum. Dünya Bipolar Gününün bu hayalimi gerçekleştirmeme yardımı olacağına inanıyorum”.

ARAŞTIRMALAR DEVAM EDİYOR

Hastalığın biyolojik nedenlerinin, tedavi hedeflerinin, daha iyi tanı yöntemlerinin ve tedavilerin, hastalığın genetik yönünün ve bipolar bozuklukla daha iyi bir yaşam sürdürmenin yöntemleri bu alandaki araştırmaların odaklandığı konulardır. Henüz istenen sonuçlara ulaşmasa da söz konusu araştırmalar ile destekleyen gruplar arasındaki işbirliği giderek büyümektedir ve Dünya Bipolar Günü bu işbirlikleri için de önemlidir.

ETKİNLİK PROGRAMI

Ülkemizde bu yıl ilk kez düzenlenen ve herkese açık ve ücretsiz olan Dünya Bipolar Günü etkinlik programı aşağıdaki gibidir: Bipolar Yaşam Derneği’nin düzenlediği “Söz Bipolarlar ve Yakınlarında” isimli forum 30 Mart saat 13.30’da Taksim Point Hotel’de olacak. Forumda hasta, hasta yakınları ve ruh sağlığı çalışanları bir arada olacak, bilgilendirici konuşmalar, hasta ve hasta yakını deneyimleri paylaşılacak ve bipolar yaşamdan kesitin olduğu bir kısa oyun yer alacak. İkinci organizasyon “İki KutuptanŞarkılar” başlıklı bir dinleti. Dinleti, Lityum Derneği’nin girişimi ile 30 Mart günüBahçeşehir Üniversitesi Beşiktaş Kampüsü B Toplantı Salonu’nda saat 20.00’de başlayacak. Piyano eşliğinde bipolar bozukluğu olduğu bilinen besteci ve şarkıcıların çeşitli eserleri değerli soprano ve tenorlar tarafından seslendirilecek. Bu organizasyonun davetiyeleri Point Hotel’deki forum sırasında temin edebilir.