Bağışlarınız İçin :

GARANTİ BANKASI İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ ŞUBESİ

HESAP NO : 521 / 6299688

IBAN NO : TR18 0006 2000 5210 0006 2996 88

Ben Bipolar mıyım?

Bipolar Bozukluk olabileceğinizden şüpheleniyorsanız, bir psikiyatristle görüşüp bu tanının netleştirilmesi en uygun yaklaşımdır. Bipolar Bozukluğun tanısını koyabilecek bir psikolojik test, labarotuvar testi, film v.b. tetkik yoktur. Hekime giderken sizin yaşamınızdaki önemli olayları bilen bir yakınınızın da sizle birlikte gelmesi, daha önce aldığınız tedavilerin bilgisinindeolması önemlidir. Geçmişe dönük yaşantılarınızı, net ve objektif olarak hatırlamayabilir, pek çok belirtiyi fark etmemiş olabilirsiniz.

Aşağıdaki Duygudurum Bozuklukları Ölçeği (TheMoodDisorderQuestionnaire, Hirschfeld ve ark.,2000; Konuk ve ark., 2007 )bipolar bozukluk belirtilerini tarama amacıyla kullanılan, tanı koydurmayan, sonucunun bir hekimle mutlaka değerlendirilmesi gereken, bazı fikirler verebilen bir araçtır.  A başlığındaki 13 maddeden 7’sinden çoğuna evet denmesi, B başlığına evet, C başlığına “orta ya da ciddi” cevabı, bipolar bozukluk açısından değerlendirilmeniz gerektiğini düşündürür.

Doç.Dr.Sibel Çakır

 Ask-The-Right-Questions-

A. Hiç kendinizin doğal halinizde olmadığınızı hissettiğiniz bir dönem ve ….. oldu mu? Evet   Hayır 
1)       ….. diğer insanlara normal haliniz olmadığını düşündürecek kadar veya başınızı derde sokacak derecede,  kendinizi çok iyi ve aşırı neşeli hissettiğiniz oldu mu?
2)       ….çok çabuk kızıp insanlara bağırdığınız ya da kavga veya tartışma çıkardığınız  oldu mu ?
3)       …. her zamankinden daha fazla kendinize güvendiğiniz oldu mu?
4)       normalden çok  daha az uyuduğunuz halde  yine de uyku ihtiyacı  hissetmediğiniz oldu mu  ?
5)       ….eskisinden çok daha fazla veya daha hızlı konuştuğunuz  oldu mu   ?
6)       ….düşüncelerin kafanızda yarıştığı  ve zihninizi yavaşlatamadığınız oldu mu?
7)       ….etrafınızdaki şeylerden çok kolayca dikkatinizin dağıldığı veya bir hedefe yönelik ilerlerken konsantre olmakta güçlük çektiğiniz oldu mu?
8)       ….normalde olduğunuzdan  daha fazla  enerjik  olduğunuz oldu mu  ?
9)       ….eskisinden çok daha aktif, faal olduğunuz oldu mu?
10)   ….eskisinden  çok daha sosyal ve sıkça gezmelere  giden birisi oldunuz mu? Mesela bu amaçla arkadaşlarınızı   gecenin bir yarısı aramaya başladığınız oldu mu?
11)   ….cinsellikle normalden daha fazla ilgilendiğiniz oldu mu ?
12)   …normalde yapmadığınız ya da diğer insanların sizin için aşırı, saçma sapan ve riskli bulduğu şeyler yaptığınız oldu mu?
13)   …. aşırı para harcayarak kendinizi veya ailenizi zor duruma düşürdüğünüz oldu mu?
B. Eğer yukarıdaki soruların birden fazlasına evet dediyseniz bunların bir kaçı aynı zamanda mı oldu? (lütfen tek cevap işaretleyiniz)EVET HAYIR 

C. Bu durumlar sizde; çalışamamak, evde ve işyerinde sorunlara yol açmak, yasal sorunlar çıkması, kavga veya tartışmalara girmek gibi konularda ne derece probleme sebep oldu?  (lütfen tek cevabı yuvarlak içine alınız.)

hiç                       az                                         orta derecede                     ciddi