Bağışlarınız İçin :

GARANTİ BANKASI İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ ŞUBESİ

HESAP NO : 521 / 6299688

IBAN NO : TR18 0006 2000 5210 0006 2996 88

Bipolar Bozukluk Nedir? ntv.com.tr/ 03.04.2015

 

BIO_Biography_Vincent-Van-Gogh-Alienated-Artist_SF_HD_768x432-16x9

 

30 Mart Dünya Bipolar Günü, tüm dünyada muhtemel bipolar bozukluğu olan ünlü ressam Vincent Van Gogh’un doğum gününde etkinliklere sahne oluyor.

Türkiye’de ilk kez çeşitli etkinliklerle kutlanan 30 Mart Dünya Bipolar Günü, Bipolar Yaşam Derneği, Türkiye Psikiyatri Derneği, Bipolar Bozukluklar Derneği ve Lityum Derneği’nin ortak çalışmasıyla düzenleniyor.

Bipolar bozukluğu olduğu düşünülen ünlü ressam Vincent Van Gogh’un doğum gününde kutlanan Bipolar Günü’nde dünya çapında farkındalık yaratmak, toplumsal damgalamayı yok etmek gibi hedeflerin yanında, uluslararası işbirliği ile hastalık konusunda duyarlılığı ve eğitimi arttıracak faaliyetlere dikkat çekmek amaçlanıyor.

 

BİPOLAR BOZUKLUK NEDİR?

Bipolar bozukluk (eski ismiyle manik depresif hastalık), taşkınlık (mani) ya da çökkünlük (depresyon) dönemlerinin olduğu, duygusal iniş çıkışlarla giden, ara dönemlerde hastaların olağan ruh hallerine döndükleri fakat dalgalanmaların yaşam boyu görülebildiği bir ruhsal bozukluk. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre, yeti yitimine neden olan altıncı hastalık olarak sıralanıyor.

 

TEDAVİSİ MÜMKÜN

Günümüz şartlarında bipolar bozukluk başarılı bir şekilde tanınıyor ve etkili biçimde tedavi edilebiliyor. Ancak hastalığın yineleyici doğası hasta, hasta yakını ve sağlık çalışanları arasında sürekli işbirliğini gerektiriyor. Tıpkı diyabet ya da kalp hastalıkları gibi bipolar bozukluğun da bir tıbbi rahatsızlık olduğu bilinse de, ülkemizde hastalığa yönelik damgalama maalesef hastaların sağlık hizmetlerine ulaşmasını, erken tanı ve etkili tedavi almalarını engelliyor.

HEDEF DAMGALAMAYI ENGELLEMEK

Dünya genelinde bipolar bozukluğa bakışla ilgili farklılıklara değinmek amacıyla, Asya Bipolar Bozukluk Ağı, Uluslararası Bipolar Vakfı ve Uluslararası Bipolar Bozukluklar Topluluğu bir araya gelerek Dünya Bipolar Günü kavramı üzerinde çalışıyor. Tüm çalışmalardaki temel hedef ise bipolar bozukluğu olan hastaların ve yakınlarının yaşamlarına katkı sağlamak vedamgalamayı önlemek.

 

“OĞLUMUN YARGILANMAYACAĞI BİR DÜNYA”

Dünya Bipolar Gününün kutlanmasına ön ayak olan Uluslararası Bipolar Vakfının (International Bipolar Foundation) Kurucusu ve Başkanı Muffy Walker duygularını şöyle dile getiriyor: “Yaşamının büyük bölümünü bipolar bozuklukla geçiren oğlumun bir gün hastalığı nedeniyle yargılanmayacağını, kişilik özellikleri ve nitelikleriyle değerlendirileceğini hayal ediyorum. Dünya Bipolar Gününün bu hayalimi gerçekleştirmeme yardımı olacağına inanıyorum.”

ARAŞTIRMALAR DEVAM EDİYOR

Biyolojik nedenleri, tedavi hedefleri, daha iyi tanı yöntemleri ve tedaviler, hastalığın genetik yönü ve bipolar bozuklukla daha iyi bir yaşam sürdürme yöntemleri bu alandaki araştırmaların odaklandığı konular. Dünya Bipolar Günü organizasyonuna imza atan derneklerden gelen ortak açıklamada; “Henüz istenen sonuçlara ulaşmasa da söz konusu araştırmalar ile destekleyen gruplar arasındaki işbirliği giderek büyüyor. Dünya Bipolar Günü bu işbirlikleri için de önem taşıyor” deniyor.

 

Van Gogh da bipolar bozukluğu olduğu düşünülen ünlüler arasında
Van Gogh da bipolar bozukluğu olduğu düşünülen ünlüler arasında

 

DÜNYA BİPOLAR GÜNÜ ETKİNLİK PROGRAMI

Ülkemizde bu yıl ilk kez düzenlenen ve herkese açık ve ücretsiz olan Dünya Bipolar Günü etkinlik programı ise şöyle:

Bipolar Yaşam Derneği’nin düzenlediği “Söz Bipolarlar ve Yakınlarında” isimli forum 30 Mart saat 13.30’da Taksim Point Hotel’de olacak. Forumda hasta, hasta yakınları ve ruh sağlığı çalışanları bir arada olacak, bilgilendirici konuşmalar, hasta ve hasta yakını deneyimleri paylaşılacak ve bipolar yaşamdan kesitin olduğu bir kısa oyun yer alacak.

İkinci organizasyon “İki Kutuptan Şarkılar” başlıklı bir dinleti. Dinleti, Lityum Derneği’nin girişimi ile 30 Mart günü Bahçeşehir Üniversitesi Beşiktaş Kampüsü B Toplantı Salonu’nda saat 20.00’de başlayacak. Piyano eşliğinde bipolar bozukluğu olduğu bilinen besteci ve şarkıcıların çeşitli eserleri değerli soprano ve tenorlar tarafından seslendirilecek. Bu organizasyonun davetiyeleri Point Hotel’deki forum sırasında temin edebilir.